Detail pomníku

ID:
2755
Obec:
Blatno
GPS:
50.5117858, 13.3594447
Poznámka či zajímavost:
Tento pomník není jen pomník obětem 1. světové války, z druhé strany jsou také jména obětí Prusko-rakouské války. Pomník se nachází před kostelem svatého Michala, poblíž penzionu „U Štěpána“.
U obětí není napsáno jen jméno a kdy zemřeli, ale také kde (např. Mahner Franz - 19.8.1916, Rusko).
Začátkem 20. století mělo Blatno kolem 400 obyvatel. Tento pomník byl postaven pro padlé z Blatna, případně blízkého okolí. Počet jmen na pomníku tedy připomíná brutalitu války.
Pomník byl původně postaven pro připomínku obětí Prusko-rakouské války a byl touto stranou otočen od kostela (kolemjdoucí ho tedy viděli). Tehdy měl pomník kolem sebe plůtek a byla na něm hlava vojáka v přilbě. Na vrcholku pomníku byla také orlice. Tato orlice byla odstraněna pravděpodobně v době protirakouských nálad po vzniku republiky, kdy byl pomník sundán a byla na něj napsána jména obětí 1. světové války (někdy po roce 1920). Po napsání jmen obětí 1. sv. války byl pomník opět vztyčen, tentokrát však stranou s oběťmi 1. sv. války od kostela, tyto oběti tedy byly a stále jsou na očích. V té době se také odstranil plůtek a byla nahrazen kamennými sloupky a řetězem.
Hlava vojáka v přilbě zmizela někdy v 50. letech 20. století, řetěz někdo ukradl v 90. letech 20. století. V roce 2016 byl tento řetěz nahrazen novým, který sehnal občan Blatna Josef Kudrna. Ten chtěl také nechat udělat repliku dvouhlavé orlice, která byla na pomníku původně, ale nikde není k nalezení její detail. Jako jednu z fotek přikládám sken fotky z období po 1. světové válce, ale před přidáním jmen obětí 1. sv. války a před sejmutím orlice. Tato fotka byla poskytnuta jiným občanem Blatna.
Vložil:
Martin Kudrna
Fotografie:
autor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrnaautor: Martin Kudrna