Detail pomníku

ID:
2820
Obec:
Podolí u Brna
Ulice:
Náměstí
PSČ:
664 03
GPS:
49.1900072, 16.7260186
Nápis na pomníku:
Pomník obětem 1. světové války
Poznámka či zajímavost:
Pomník obětem 1. světové války byl slavnostně odhalen v roce 1921. Autorem díla je sochař Rudolf Březa a arch. Josef Štěpánek - srov. s detailem z fotografie památníku.

S ohledem na seznam padlých mezi nimiž se nachází i Vavřín a Vilém Březovi se nabízí domněnka, že památníkem uctil sochař památku svých příbuzných. Snad někdo z místních tuto domněnku potvrdí či upřesní.

Samotný památník se nachází na důstojném místě před místním kostelem zasvěceném sv. Janu Nepomuckému a o jeho péči se zjevně stará nejen místní radnice, ale i děti z místní školy či školky.

Ve smutném kontrastu vůči tomuto památníku působí upomínka rodáků, kteří zemřeli v důsledku válečných událostí, byli popraveni nacisty či byli umučeni v koncentračních táborech  za druhé světové války, resp. upomínka téměř třiceti vojáků rudé armády, kteří padli při osvobození Podolí. Tyto upomínkové desky se nachází necelých dvacet metrů dále od památníku padlých první světové války a podle omšelého a oprýskaného písma již dlouhou dobu nebudí zájem místní politické reprezentace.
Vložil:
Ing. Tomáš Polách
Fotografie:
autor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Poláchautor: Ing. Tomáš Polách