Detail pomníku

ID:
2884
Obec:
Liboš
GPS:
49.6914619, 17.2249453
Nápis na pomníku:
Pomník obětem 1. světové války
Poznámka či zajímavost:
Pomník obětem 1. světové války vyhotovený na návrh společnosti Semerák a společník, Olomouc, patrně ve spolupráci s některým olomouckým sochařem. Práce je z r. 1924 a použit byl pískovec a černý mramor. Památník se nachází při silnici v centru obce.

Sokl monumentu je řešen na čtvercovém půdoryse jako skalisko s vpadlými pravoúhlými poli opatřenými reliéfy na všech čtyřech stranách. Na čelním poli je zobrazen voják a dítě v prostředí venkovských chalup; vpravo ležící obět války podepřená andělem. V levém poli je výjev, který zachycuje patrně loučení mladé ženy a dcery s otcem odcházejícím do války; na zadní straně je námětem reliéfu opuštěná matka s dcerkou a synkem a třetím dítětem v náručí.

Nad tímto soklem se vypíná část obložená černým mramorem. Nad několika stupni je obelisk s nápisem: "K uctění památky spoluobčanů padlým ve světové válce věnuje občanstvo." V horní části obelisku je v mramoru vyleptán kříž. Architektonicky zdařile koncipované dílo se čtyřmi, dobově příznačnými, reliéfy.

Zdroj: https://libos.cz/kulturni-pamatky/
Vložil:
Mgr. Pavel Polách
Fotografie:
autor: Mgr. Pavel Poláchautor: Mgr. Pavel Poláchautor: Mgr. Pavel Poláchautor: Mgr. Pavel Polách