Detail pomníku

ID:
3324
Obec:
Praha 5 - Slivenec
Ulice:
Ke Smíchovu
PSČ:
15400
GPS:
50.0202717, 14.3553208
Nápis na pomníku:
1914-1918
Poznámka či zajímavost:
V ulici Ke Smíchovu najdeme pěkný a udržovaný pomník obětem první, ale i druhé světové války. Motivem se stala dívka v pravé ruce držící holubici připravenou k letu. Jména obětí jsou vypsána na samostatném žulovém bloku.
Dnes je pomník udržován, začátky výstavby ale tak radostné nebyly.

V období po první světové válce, konkrétně ve dvacátých letech, vzniklo sdružení, které se zavázalo postavit pomník na památku padlých vojáků. Členové tohoto sdružení se pravidelně scházeli v hostinci U Žilinů a po dobu více než patnácti let shromažďovali finanční prostředky. Jejich cílem bylo uctít své sousedy, kteří zemřeli na bojištích. Na získání peněz se podíleli prostřednictvím různých aktivit, například divadelních představení, charitativních bazárů a příspěvků od místních organizací.

Pomník byl navržen podle plánu Z. Tomana v roce 1934 a sochařem J. Jůzou vytvořen. Kámen na výrobu pomníku poskytla firma Prastav ze svého lomu na Cikánce. Po roce 1945 byly k původnímu pomníku přidány další prvky, a to dva pískovcové kvádry s žulovou deskou, na které jsou vyryta jména obětí z obce Slivenec z druhé světové války.

Vložil:
Štěpán Černý
Fotografie:
autor: Štěpán Černýautor: Štěpán Černýautor: Štěpán Černýautor: Štěpán Černý