Detail pomníku

ID:
3388
Obec:
Jedomělice
PSČ:
273 78
GPS:
50.2318856, 13.9715456
Nápis na pomníku:
Věnováno padlým vojínům ve světové válce 1914-1918
Poznámka či zajímavost:

Pomník byl odhalen 14.5.1922, jeho autorem je A. Ťoupalík, kameník ze Mšece, cena pomníku byla 5 000 Kč a o peníze se postarala obec a veřejná sbírka.

V nedávné době byl zrekonstruován a ke jménům vojáků byly přidány i jejich fotografie. Rekonstrukce byla o 110 000 Kč dražší než původní stavba - zajímavý příklad vývoje hodnoty českých/československých korun.

Karel Plachý, jeden z na pomníku jmenovaných, narukoval do války 15.3.1915, ale ještě v září toho roku byl zajat Rusy. Vedl si deníček, ve kterém popisoval život v zajateckém táboře a hlavně to, jak se nechal naverbovat do "České družiny" a začal spolu s dalšími československými legionáři bojovat proti Rakousku-Uhersku za osvobození své vlasti. Domů psal dopisy, ten poslední napsal 10.5.1917. Píše v něm, že "bojuje za osvobození své drahé, ale utlačované vlasti z rakousko-německého otroctví", že "by na něj měli být hrdí", protože jde "dobrovolně krvácet" za své spolubratry v boji a je tak "hoden nosit jméno Čech." Dále píše, že "je v české legii nádherně, všichni jsou si tam rovni, každý je nadšený a každý rád umírá, protože je slast umírat za vlast". Už ví, že je to jeho poslední dopis, vnímá ho jako "rozlučující dopis", ve kterém svou rodinu ujišťuje, že neumřel pro nic za nic, ale "umřel na poli slávy, co věrný vlasti syn", za "svobodu svou a těch, kterým píše". Je si jistý, že dělá to, co je správné a že ať už zemře, nebo ne, nový svobodný český stát opravdu vznikne. Lituje jen toho, že "čest Jedomělic hájí" jen on sám, že ostatní stojí na druhé straně. Možná i proti nim, svým kamarádům, se postavil ve svém posledním boji v bitvě u Zborova. Karel Plachý padl hrdinnou smrtí dne 2.7.1917, nalezen byl u kamenného kříže s rozstříštěnou hlavou a pochován byl ve společném hrobě se svými spolubratry vlastenci. V Jedomělicích ho navždy připomíná pamětní deska na jeho rodném domě (čp. 59), jenž byla odhalena 10 let po jeho smrti.

Zdroj: knížka Jedomělice, 700 let (1316 - 2016) vydaná jedomělickým OÚ, náhodnému mladému poutníku věnovaná milým panem starostou Jedomělic Jiřím Pospíšilem

Vložil:
Jonáš Chráska
Fotografie:
Čelní pohled, autor: Jonáš ChráskaPomník a okolí, autor: Jonáš ChráskaDetail jmen na pomníku, autor: Jonáš ChráskaRodný dům Karla Plachého, autor: Jonáš ChráskaDetail desky připomínající Karla Plachého, autor: Jonáš Chráska